• صفحه اصلی / نسل بعدی سلول های خورشیدی

   
   

  نقاط کوانتومی (Quantum Dots) یا همان نانوکریستال ها از خواص الکترونیکی خاصی برخوردارند که می‌توان از آنها برای تبدیل فوتون ها (ذرات نور) به الکتریسیته همانطور که در سلول های خورشیدی متعارف استفاده می‌شود بهره جست.

  سلول های خورشیدی کوانتومی با مواد کم هزینه‌تری نسبت به سلول های خورشیدی فیلم نازک سیلیکون کریستال قابل ساخت می‌باشند.

  یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه تورنتو (University of Toronto) توانسته است راندمان سلول های خورشیدی ساخته شده از نقاط کوانتومی کلوئیدی (CQD) را ۳۷% نسبت به رکورد قبلی آن افزایش داده و به راندمان ۷% دست یابند.

  دکتر “سوزانا تون” در این باره می‌گوید: “یکی از محدودیتهای موجود بر سر راه سلول های خورشیدی کوانتومی، سطوح داخلی بزرگ ذرات نانو (nanoparticles) در ساختار فیلم می‌باشد که باعث می‌شود جذب نور به راحتی صورت نگیرد. کاری که ما در این پروژه تحقیقاتی انجام دادیم استفاده از ترکیبی از مواد شیمیایی آلی و غیر آلی (معدنی) برای پوشش بهتر و کامل‌تر سطوح در معرض نور بود.”

  پروفسور “تد سارجنت” ، استاد دانشگاه تورنتو و سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: “دنیای امروز به روشهای خلاقانه و مقرون به صرفه برای توسعه تکنولوژی های جدید انرژی خورشیدی و تبدیل آن به نیروی قابل استفاده یعنی الکتریسیته نیاز فوری دارد. کاری که این تیم تحقیقاتی انجام داد نشان از آن دارد که ترکیب مواد مختلف در تکنولوژی نقاط کوانتومی کلوئیدی می‌تواند منجر به پیشرفت نسل جدید سلول های خورشیدی و تولید ارزان تر  این محصول شود.”

  اگر چه در مقایسه با سلول های خورشیدی فیلم نازک منوکریستالی سیلیکون ، راندمان ۷ درصدی سلول های خورشیدی جدید کوانتومی عدد قابل توجه‌ای نیست، اما با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی و قیمت سلول های خورشیدی ، تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو می‌تواند سرآغاز راهی به سوی اقتصادی‌تر شدن صنعت فتوولتائیک باشد. امیدواریم طولی نکشد که شاهد حضور سلول های خورشیدی کوانتومی در بازار انرژی خورشیدی و کاهش قیمت ها باشیم.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش