• صفحه اصلی / توسعه تولید و مصرف انرژی های تجدیدپذیر

   

   

  وزیر نیرو درباره تقدیم لایحه دریافت عوارض برق تجدیدپذیر که جریمه نقدی مشترکان پرمصرف برق را در دستور کار قرار دارد، گفت : این لایحه برای ترویج انرژی های تجدیدپذیر در کشور طراحی شده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو ، مجید نامجو گفت:
  با توجه به این که یکی از مشکلات اصلی توسعه این انرژی ها تامین منابع مالی است، طرح وزارت نیرو به گونه ای است که هم جنبه تشویقی و هم جنبه تنبیهی دارد و برای کسانی که خارج از الگو، برق مصرف می کنند، جریمه 20 ریالی به ازای هرکیلووات ساعت مصرف درنظر گرفته شده است که در حسابی متمرکز می شود تا برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر هزینه شود.
  نامجو با بیان اینکه پیش بینی می شود وزارت نیرو سالانه دو هزار میلیارد ریال درآمد از محل این لایحه در صورت تصویب نهایی داشته باشد، ادامه داد: این رقم سرمایه بسیار خوبی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر است که به کاهش قیمت تمام شده انرژی های تجدیدپذیر و بهره مندی خانواده ها از برق تجدیدپذیر منجر خواهد شد.
  وی تصریح کرد: با وجود اجرایی شدن گام نخست هدفمندی یارانه ها، هنوز 50 درصد قیمت تمام شده برق هم از مردم دریافت نمی شود و دولت بیش از 50 درصد هزینه برق را به مردم یارانه می دهد.
  نامجو در بخش دیگری از صحبت های خود درباره طرح این وزارتخانه برای تبدیل پشت بام منازل به نیروگاه های خورشیدی گفت : بسته وزارت نیرو برای گام دوم هدفمندی یارانه ها باید نخست در ستاد هدفمندی به ریاست رییس جمهوری تایید شود، اما در نشست هایی که با کارشناسان داشته ایم، به این نتیجه رسیده ایم که این بسته کاملا عملیاتی است و با مشارکت مردم، صنایع و بانک ها نتایج خوبی خواهد داشت.

  بنا بر این گزارش ، رویکرد جهان حرکت به سمت استفاده از انرژی های نو یا تجدید پذیر است و تمام کشورهای جهان برای بهره گیری از این منابع پاک انرژی برنامه مدونی دارند که تا سال 2020 بتوانند 20 درصد انرژی را از این منابع تأمین کنند.
  هم اکنون در استان های خراسان جنوبی ، سمنان ، قزوین ، زنجان ، اردبیل و در شهرستان های منجیل و کوهین ، توربین های بادی برای تولید برق نصب شده است.
  همچنین بیش از 100 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور فعال است و به منظور توسعه نیروگاه های تجدید پذیر مجوز تولید 12 هزار مگاوات برق به بخش خصوصی داده شده که هزار مگاوات آن قرارداد بلندمدت 20 ساله است.
  حدود 300 میلیون کیلووات ساعت انرژی برق در نیروگاه های تجدیدپذیر تولید و به شبکه سراسری تزریق می شود.
  هم اکنون توربین از 10 کیلووات تا 660 کیلووات است در کشور تولید می شود که تعدادی از این توربین ها در نیروگاه های منجیل ، بنیالود ، زابل ، ماهشهر ، تبریز و سرعین اردبیل نصب شده است و کارکرد مطلوبی دارد.
  توربین های ساخت ایران در نیروگاه های ارمنستان نیز نصب شده است که از لحاظ کارکرد و کیفیت شرایط بسیار خوبی دارد.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش